O hodowli

     hod

ww

 

Hodowla powstała w 1993 roku. Głównym jej celem jest hodowanie zdrowych, urodziwych i zrównoważonych pod względem charakteru koni rasy wielkopolskiej. Pierwszymi zakupionymi do rozrodu klaczami były: kara wielkopolska ASTA (Sokół/Sołdat-Asaga/Gwalior) 84 pkt. bnt., gniada ROKSI hod. SK Dobrzyniewo (Los/Oltis-Rota/Kontusz/Belfegor II), a następnie dwie klacze wyhodowane w SK Mieczownica: TARNINA (Lap Bej m/Elsing oo/El Paso oo - Taryfa/Flirt=Furt) oraz AGRAFA (Island/Kadyks - Adara/Turban/Hirohito) poch.trak.-wschodniopr. Po dziś dzień w hodowli wykorzystywana jest krew Asty (przez Ambrozję/Wiking), Tarniny (przez Talię/Arszenik) oraz Agrafy (poprzez Abi/Giacomo).


Właściciel Stajni, Wiesław Weselski został odznaczony Srebrną (2010) i Brązową Odznaką Polskiego Związku Hodowców Koni.


Konie pochodzące z hodowli biorą udział w Próbach Dzielności Klaczy, wystawach hodowlanych, a te, który trafiły w „sportowe ręce” – w zawodach regionalnych. Gro z nich do fantastyczne konie rodzinne, wykorzystywane pod siodłem i do bryczki.

 

W hodowli znajdziecie Państwo na sprzedaż konie  w różnym przedziale wiekowym - od źrebiąt po dorosłe klacze oraz o zróżnicowanych umiejętnościach - spokojne konie do rekreacji, konie dla dzieci, konie do sportu.


Hodowla dysponuje własnymi łąkami, z których konie korzystają przez cały okres wegetacyjny oraz ziemią rolną - gospodarstwo o powierzchni blisko 30 ha.

Wszystkie konie posiadają pełne rodowody udokumentowane w paszportach Związku Hodowców Koni.

W Stajni Gorzeń znajduje się punkt kopulacyjny, na którym stacjonuje obecnie ogier
SANTIEGO thur.


Na przestrzeni lat stacjonowały i zostały użyte w hodowli ogiery:

- GORDON I (Arak-Godecja) - w Stajni Gorzeń 1 matka stadna: Talijka
Gordon I został wykupiony z SO Starogard Gdański na dożywocie w Stajni Gorzeń. Ma ukończone 30 lat.
- BALDRAM (Gordon I - Balantina)
- DŻENTELMEN (Grand As - Dunka)
- GOOD LUCK (Grand As - Gondolera/Arak)
- GIACOMO (Niels-Gondolera/Arak) - pozostawił po sobie klacze stadne: ABI (od Agrafa/Island), TASMANKA (od Talia/Arszenik)

W dalszym etapie domieszano "nową krew":
og.
BANITA m (Arcus xx - Banicja) - wł. SO Sieraków Wlkp. Stado KSIĄŻ (na punkcie od 2008-2011)

og. JAKOBIN x,wlkp (Colorado/Cor De La Bryere - Jarka/Citroen)

og. RYTM han. (Rio Branco/Ramiro Z)
og. RASHIM m (Milczan m/ Lap Bej m/Elsing oo)

Do hodowli wprowadzono także krew og. Qumball BWP (Kimball-Arenda)

Stajnia posiada profil hodowlany. Konie utrzymywane są w sytemie stajenno-pastwiskowym (poza wegetacją - naturalne łąki zastąpione są przez padoki).Stado, o różnej strukturze płci i wieku, ma wykształconą hierarchię. Dorosłe konie pracują pod siodłem. W gospodarstwie istnieje możliwość jazdy konnej, sezonowej - na przygotowanym w tym celu wygrodzonym padoku. Z pobliskich obszernych lasów można korzystać przez cały rok.

Zapraszam - Wiesław Weselski

 

 "Każde ziarno jęczmienia oddane koniowi,

jest zapisane przez Boga w spisie dobrych uczynków." (Mahomet)